Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć o przewozach na potrzeby własne?
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym wpisie.
Na wstępie należy wspomnieć jaki akt prawny reguluje kwestie dotyczące wykonywania transportu drogowego, jest to Ustawy o Transporcie Drogowym z dnia 6 września 2001 roku. Ustawa określa zasady podejmowania i wykonywania między innymi niezarobkowego krajowego przewozu drogowego.
Przewozy na potrzeby własne wykonywane są przez przedsiębiorcę, transport jest działalnością pomocniczą w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający łącznie następujące warunki:
- pojazdy samochodowe używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników (zatrudnienie wyłącznie na podstawie umowy o pracę),
- przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami samochodowymi,
- w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego – rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz rzeczy z przedsiębiorstwa, lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby.
Gdzie się zgłosić i jakie dokumenty należy uzyskać ?
Aby wykonywać przewóz drogowy na potrzeby firmy, potrzebujemy uzyskać zaświadczenie na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy oraz wypis. Wypisy wydawane są na każdy pojazd, oznacza to, że jeśli w firmie dysponujemy np. dwoma pojazdami, to występujemy o wydanie dwóch wypisów, dokumenty te powinien mieć zawsze przy sobie kierowca wykonujący przewóz drogowy. W transporcie krajowym zaświadczenie na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy oraz wypisy wydaje właściwy dla siedziby przedsiębiorcy starosta. Natomiast w transporcie międzynarodowym zaświadczenia oraz wypisy na przewozy drogowe na potrzeby własne udziela Główny Inspektorat Transportu Drogowego-Biuro do spraw Transportu Międzynarodowego.
Wykaz dokumentów, jakie należy złożyć, aby uzyskać zaświadczenie na krajowy niezarobkowy przewóz drogowy:
- wniosek o wydanie zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne,
- wykaz pojazdów samochodowych,
- zaświadczenie o niekaralności,
- oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców,
- dowód wpłaty za wydanie zaświadczenia i wypisów z tego zaświadczenia,
Opłata administracyjna:
- koszt zaświadczenia: 500 zł
- koszt wypisu z zaświadczenia dla każdego pojazdu zgłoszonego we wniosku o wydanie zaświadczenia: 100 zł.
Jakie są wymagania w stosunku do kierowców wykonujących przewóz drogowy ?
Ponieważ wykonujemy przewozy podlegające pod ustawę o transporcie drogowym, przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowców lub osobiście wykonywać przewozy, jeżeli osoba ta spełni następujące warunki:
- ukończyła 21 lat – w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii C lub C+E, o ile uzyskała odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,
- posiada odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,
- nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
- nie ma przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
- kierowca ukończył szkolenie okresowe lub kwalifikację wstępną / kwalifikację wstępną przyśpieszoną i uzyskał wpis kodu 95 do prawa jazdy.
Czy kierowca jest zobowiązany do przestrzegania norm i rejestracji czasu pracy przy użyciu tachografu?
Akt prawny regulujący zagadnienia dotyczące czasu pracy kierowców to Rozporządzenie WE 561/2006 ma zastosowanie między innymi do przewozu drogowego rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą przekracza 3,5 tony.
W związku z powyższym wykonując przewóz pojazdami o dmc powyżej 3,5 tony, jednocześnie nieprzekraczającymi 7,5 tony, nie będzie miało w tym przypadku zastosowanie zwolnienia z rejestracji czasu pracy przy użyciu tachografu, ponieważ przewóz będzie wykonywany na potrzeby firmy.
Dodatkowe wymagania:
- zatrudnienie kierowców wyłącznie na umowę o pracę,
- kierowca prowadzący pojazd jest zobowiązany do przestrzegania norm czasu pracy, wynikających z Rozporządzenie WE 561/2006 oraz Ustawy o czasie pracy kierowców,
- kierowca prowadzący pojazd jest zobowiązany do rejestracji swojego czasu pracy przy użyciu tachografu!
- po zarejestrowaniu pojazdu należy wykonać kalibrację tachografu, w celu zmiany takich danych jak: numer rejestracyjny ewentualnie rozmiar opon,
- wystąpić do PWPW o wydanie karty firmowej,
- po otrzymaniu karty należy zablokować tachograf kartą firmową.
Pamiętaj jeśli chcesz korzystać z sieci dróg płatnych, objętych systemem viaTOLL, należy wyposażyć pojazd w urządzenie pokładowe tzw. viaBOX.
Jeżeli potrzebujesz porady dotyczącej przewozów na potrzeby własne, Skontaktuj się z nami aby uzyskać więcej informacji.
Kurs obsługi tachografu cyfrowego jest dostępny w zakładce szkolenia.