Skip links
Osoba pisząca egzamin na CKZ

Jak przygotować się do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych?

Aby uzyskać zezwolenie uprawniające do prowadzenia firmy zajmującej się krajowymi i/lub międzynarodowymi przewozami, przynajmniej jedna z osób zarządzających transportem drogowym musi uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych. Od 21 maja 2022 roku dotyczy to również przewoźników, którzy posiadają w swojej flocie 3,5-tonowe busy wykonujące transporty międzynarodowe. Jesteś w takiej sytuacji? Z mojego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych.

Zapoznaj się z procesem egzaminacyjnym

Wiele informacji na temat uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych w drogowym transporcie osób/rzeczy znajduje się na stronie Biznes.gov.pl lub Instytutu Transportu Samochodowego.
Znajdziesz tam informacje, gdzie i kiedy odbywają się egzaminy, jakie są najbliższe terminy i jakie są warunki zaliczenia. Możesz tam także zapoznać się z przykładowymi zadaniami.

Ucz się z Trenerem

Skontaktuj się z ekspertami. Na szkoleniu czy kursie specjalista z branży transportowej przekaże ci swoją wiedzę zdobytą w realnych sytuacjach, w prawdziwym świecie. Znajdź trenera, który ma wieloletnie i praktyczne doświadczenie w poruszaniu się w skomplikowanych przepisach
drogowych i transportowych. Tylko ekspert w danej dziedzinie będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje nawet najtrudniejsze pytania i szczegółowo omówić problemy, zamiast jedynie czytać
slajdy z prezentacji. Szkolenie prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora eliminuje również obawę, że zetkniesz się z przestarzałym materiałem. W obliczu ciągłych zmian prawnych może być trudno stwierdzić, czy zasób szkoleniowy (np. wideo na YouTubie) jest aktualny.
W bezpośrednim kontakcie z trenerem najnowsze aktualizacje prawne omawiane są na bieżąco.

Zachowaj spokój

Sytuacje egzaminacyjne zawsze są stresujące. To zrozumiałe, ponieważ na czymś nam zależy i nie chcemy tego zepsuć. Jeżeli zapoznałeś się z procesem egzaminacyjnym i rozwiałeś wątpliwości na szkoleniu z instruktorem – wiesz, co cię czeka. Możesz pewnie iść do przodu.

Nie denerwuj się, gdy nie znasz odpowiedzi. To normalne. Nie bez powodu egzaminy certyfikacyjne są trudne. Gdyby były łatwe do przejścia, certyfikowani specjaliści nie byliby tak wysoko cenieni. Certyfikacja jest wskazówką dla klientów i pracodawców, że nie tylko masz określone umiejętności,
ale też jesteś gotów zaangażować się w pracę. Dlatego naprawdę warto się postarać. Jeśli chcesz poznać dodatkowe powody, dla których warto uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych, przeczytaj mój artykuł na ten temat: transporttrener.pl/5-powodow-dla-ktorych-warto-miec-certyfikat-kompetencji-zawodowych.

Spytasz jak zachować spokój w takiej sytuacji? Spróbuj zastosować techniki relaksacyjne, które skutecznie eliminują napięcie nerwowe.
Pamiętaj też, że dobre przygotowanie to pierwszy krok do sukcesu.

Ile trwa przygotowanie do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika?

To, ile czasu zajmie Ci przygotowanie do egzaminu zależy w dużej mierze od Twojej motywacji. Jednakże sugerowany, optymalny okres wynosi od 30 do 45 dni.

Tyle czasu potrzeba, żeby:

  • przyswoić obszerny materiał,
  • zapoznać się z przykładowymi pytaniami testowymi,
  • rozwiązać ze zrozumieniem przykładowe zadania egzaminacyjne.

Warto pamiętać, że decyzja o skorzystaniu ze wsparcia profesjonalnego trenera znacznie usprawnia, porządkuje i przyspiesza ten proces

Przygotowania do egzaminu – online czy stacjonarnie?

Gdy już przygotujesz się do egzaminu, na pewno staniesz przed pytaniem, jaką formę  przygotować wybrać – online czy stacjonarną. Ostateczna decyzja będzie należała do Ciebie, aby jednak trochę Ci to ułatwić podam Ci kilka zalet obydwu opcji.

Tryb online zdecydowanie ma wiele zalet: 

  • odpadają koszty dojazdu – oszczędności zawsze cieszą,
  • nie marnuje się czasu na dojazdy – po zajęciach od razu możesz wrócić do codziennych czynności,
  • po kursie możesz wielokrotnie odtwarzać materiały edukacyjne i w razie potrzeby do nich
    wrócić i odświeżyć sobie wiedzę.

Minusem tej opcji jest to, że tryb zdalny wymagać będzie od Ciebie przygotowania sobie miejsca pracy. Jeśli nie masz dużo wolnej przestrzeni w swoim mieszkaniu, może to stanowić pewną trudność.

Z kolei tryb stacjonarny wymaga zorganizowania dodatkowego czasu i pieniędzy na dojazdy. Zdejmuje za to ciężar znalezienia optymalnego miejsca do pracy. Prawdopodobnie oznacza również brak materiałów online do późniejszego wykorzystania – chociaż w tej kwestii warto się zawsze
upewnić i porozmawiać ze swoim trenerem o ewentualnych możliwościach dodatkowej nauki w domu.

Zorganizowany plan nauki

Rozpocznij od stworzenia dokładnego harmonogramu, określając, jakie tematy będziesz omawiać każdego dnia, by upewnić się, że opanujesz cały materiał przed egzaminem. Umiejętność organizacji pracy własnej bardzo Ci tutaj pomoże. A jak to zrobić? Już podpowiadam.

  • Podziel materiał na mniejsze części – pamiętaj, nie nauczysz się wszystkiego na raz i na niektóre tematy będziesz potrzebować nieco więcej czasu niż na inne. To nic złego. Dopasuj plan działania do swoich możliwości. Biorąc sobie na głowę za dużo materiału w tym samym momencie nie tylko nie opanujesz go dobrze, ale także prawdopodobnie szybko się zniechęcisz.
  • Skoncentruj się na kluczowych tematach – nie oszukujmy się, nie wszystkie tematy są równie istotne. W pierwszej kolejności skup się na tych kluczowych do zdania egzaminu – w określeniu ich na pewno pomoże Ci Twój trener. To on wyznaczy najważniejsze zagadnienia, które są często poruszane podczas egzaminu i to im poświęć najwięcej czasu.
  • Wybierz odpowiednie narzędzia do nauki – wykorzystaj dostępne zasoby, takie jak podręczniki, kursy online, aplikacje do powtarzania materiału czy karty pamięciowe. Rób notatki, zaznaczaj na kolorowo najważniejsze kwestie.
  • Regularnie testuj swoją wiedzę – sprawdzaj ile zapamiętałeś. Zaangażuj swoich bliskich do pomocy – niech Cię odpytują. O sprawdzenie Twojej wiedzy z pewnością zadba również trener.
  • Wykorzystuj różne techniki zapamiętywania – wypróbuj skojarzenia czy wizualizacje, by łatwiej przyswajać trudny materiał. Znajdź metodę dla siebie – każda będzie dobra o ile pomoże
    Ci szybciej opanować materiał.
  • Skup się na zrozumieniu materiału – rozumienie pozwoli Ci na elastyczne podejście do różnorodnych pytań egzaminacyjnych. Wchłaniaj wiedzę, ale unikaj kucia na blachę.
    W końcu tę wiedzę będziesz później wykorzystywać także w praktyce.
  • Analizuj swoje błędy – traktuj błędy popełniane podczas próbnych testów jako okazję do nauki. Rozkładaj je na części pierwsze i zastanawiaj się, jak możesz unikać podobnych błędów w przyszłości. Jednocześnie nie martw się nimi, na etapie nauki błędy są normalne i każdy je popełnia.
  • Rób regularne przerwy – bądźmy szczerzy, nie będziesz w stanie utrzymać równego stopnia skupienia przez wiele godzin nauki. Wręcz przeciwnie, nawet nie próbuj tak robić. Regularne przerwy zwiększą Twoją efektywność i sprawią, że z lżejszą głową wrócisz do pracy.
  • Zadbaj o zdrowy tryb życia – nie zapominaj o śnie, właściwym odżywianiu i regularnej aktywności fizycznej, które mogą poprawić koncentrację i zdolność przyswajania wiedzy.
    Nie rezygnuj z dbania o siebie a to zaprocentuje.
  • Przygotuj się mentalnie – wizualizuj sobie swój sukces, przekonaj się, że jesteś dobrze przygotowany i skup się na pozytywnym nastawieniu.
  • Otaczaj się osobami wspierającymi i motywującymi – obecność osób, które będą Cię
    zachęcać i pomagać w trudnych momentach jest nieoceniona i na pewno wyraźnie wpłynie na Twoje pozytywne nastawienie.
  • Zastanów się, co zrobisz, jeśli napotkasz trudne pytanie – zamiast panikować, pomiń je na chwilę i wróć do niego później.
  • Zorganizuj dzień egzaminu – upewnij się, że wiesz, gdzie i o której masz pojawić się na egzaminie, przemyśl ubranie i wszystko, co potrzebujesz ze sobą zabrać. Unikaj robienia tego w pośpiechu na ostatnią chwilę. Dodatkowo pamiętaj, żeby zjeść porządne śniadanie i zadbać o nawodnienie. Przyjedź na miejsce z wyprzedzeniem i nie planuj na ten dzień żadnych trudnych rozmów. To Twój dzień, dlatego daj sobie przestrzeń i skup się na swoim celu.
  • Zachowaj perspektywę – na koniec ostatnia rzecz, ale niezwykle ważna. Przypomnij sobie, że egzamin, choć ważny, to tylko jeden z aspektów Twojego życia. Niezależnie od wyniku, świat się nie zawali, jeśli nie zdasz. Zawsz możesz spróbować ponownie.

Jak przygotować się do egzaminu CKZ?

Chcesz zwiększyć swoje szanse na pomyślne zaliczenie egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie drogowym?

Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałem!

Skontaktuj się ze mną – doradzę Ci i wspólnie omówimy
jak skutecznie przygotować się do egzaminu CKZ.