Skip links
Kierowca obok ciężarówki

5 powodów, dla których warto mieć certyfikat kompetencji zawodowych

Jeśli zależy ci na rozwoju kariery zawodowej, chcesz więcej zarabiać, awansować – ucz się nowych rzeczy. Edukacja i zyskiwanie nowych kompetencji to sposób na osiągnięcie celów – nie tylko zarobkowych. Dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym. Dodatkową motywacją niech będzie to, że od maja tego roku osoba zarządzająca transportem pojazdami do 3,5 DMC. w transporcie międzynarodowym, będzie miała obowiązek uzyskania takiego poświadczenia. W tym artykule wyjaśniamy, jakie korzyści niesie posiadanie certyfikatu kompetencji.

Rozwój osobisty i zawodowy

Awanse i możliwości rozwoju w wielu zawodach uzależnione są od dyplomu lub liczby tytułów naukowych przed nazwiskiem. W branży transportowej nie jest to aż tak istotne, więc jakie masz możliwości, aby rozwijać się w obranym przez siebie kierunku? Uzyskanie certyfikatu kompetencji jest jedną z dróg. Dysponując certyfikatem, możesz wykazać, że jesteś wyszkolonym profesjonalistą w swojej dziedzinie.

Przychylność pracodawców i klientów

Certyfikat kompetencji stanowi dowód dla potencjalnych pracodawców, że dana osoba ma konkretną i aktualną wiedzę na temat swojej dziedziny pracy. W transporcie certyfikat poświadcza, że dana osoba ma uprawnienia do zarządzania transportem, czyli ma odpowiednią wiedzę z zakresu czasu pracy kierowców, dostępu do zawodu przewoźnika rynku usług transportu międzynarodowego, czy norm technicznych pojazdów, a także prawa cywilnego itp.

Wyższe zarobki

Wielu pracodawców jest skłonnych zaoferować wyższe wynagrodzenie kandydatom, którzy mają certyfikat kompetencji. Zdają sobie oni sprawę, że pracownicy posiadający certyfikat kompetencji zawodowych, spedytorzy, planiści transportu nie będą wymagali tak intensywnego szkolenia, jak ci bez certyfikatu.

Przewaga konkurencyjna

Gdy wielu kandydatów ma podobne doświadczenie, pracodawcy i klienci mogą mieć trudności z podjęciem decyzji, kogo zatrudnić i z czyich usług korzystać. W takim przypadku posiadanie certyfikatu kompetencji może pomóc ci wyprzedzić konkurencję.

Obowiązek prawny

Jak już wspomnieliśmy, od maja 2022 r. prawne wymaganie poświadczenia odpowiednich kompetencji będzie dotyczyło także firm wykonujących przewozy zarobkowe w transporcie międzynarodowym do 3,5 dmc. Jeżeli więc pracujesz w branży transportowej albo jesteś właścicielem takiej firmy, odpowiednio przygotuj się na wejście w życie nowych przepisów, aby poszerzyć swoje kompetencje. Certyfikat może też pomóc w rozszerzeniu działalności o wykonywanie przewozów pojazdami powyżej 3,5 dmc.

Jeśli masz pytania dotyczące certyfikatu kompetencji, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na twoje pytania.