
Jak działa system SENT i jak z niego korzystać?
Przewóz tzw. towarów wrażliwych rządzi się swoimi prawami. Przy obsłudze tego rodzaju zleceń transportowych nie ma mowy o spontaniczności. Obowiązki dla przewoźników są ściśle określone, a związany z nimi jest m.in. system SENT. Co to takiego? Jak korzystać z systemu SENT? Jakich towarów dotyczą szczególne przepisy? Sprawdź!
SENT – co to jest?
SENT – (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) został wprowadzony w życie na mocy Ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, potocznie nazywanej ustawą SENT.
Jego głównym celem jest „uszczelnienie” transportu towarów wrażliwych – takich, które często były przewożone nielegalnie, bez odpowiednich podatków czy zgłoszeń. Za pomocą systemu SENT należy zgłaszać wszystkie operacje transportowe, które dotyczą tzw. towarów wrażliwych.
Zakres obowiązywania SENT – jakie towary podlegają zgłoszeniu?
SENT obejmuje przede wszystkim produkty, które w przeszłości były częstym źródłem nadużyć. Ich pełna lista jest określona w art. 3 ust. 2 ustawy o SENT oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów. Do towarów objętych SENT należą m.in.:
- paliwa silnikowe (benzyna, olej napędowy, LPG),
- oleje smarowe i bazowe,
- alkohol skażony i nieskażony (np. spirytus techniczny),
- susz tytoniowy,
- rozpuszczalniki i inne chemikalia,
- wyroby medyczne i farmaceutyczne podlegające pod przepisy SENT,
- wybrane odpady transportowane na terenie Polski (od 2024 r.).
Jeśli zamierzasz przewozisz którykolwiek z powyższych produktów – musisz zaznajomić się z systemem SENT. W przeciwnym razie narażasz się na wysokie kary finansowe.

Jak działa system SENT w praktyce?
SENT służy przede wszystkim do zgłaszani transportów przewożących towary wrażliwe. Takim obowiązkiem są objęci dostawca, przewoźnik oraz nabywca. Oznacza to, że SENT dotyczy szerokiej grupy podmiotów. Następnie przewóz musi być monitorowany na całej trasie za pomocą urządzenia GPS.
PUESC – platforma do obsługi SENT
Dostęp do SENT odbywa się za pośrednictwem usługi e-Przewóz na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Aby realizować transport towarów wrażliwych, musisz zacząć od założenia konta na tej platformie. Co ważne, może to zrobić tylko osoba fizyczna. Jeśli prowadzisz firmę, możesz zarejestrować się osobiście lub np. wyznaczyć do tego pracownika, dając mu odpowiednie pełnomocnictwo. Po założeniu konta w PUESC SENT możesz realizować przewozy towarów wrażliwych.
Zgłoszenia SENT – etapy
Realizacja zgłoszeń w SENT odbywa się w 3 etapach.
- Nadawca zgłasza zamiar przewozu towaru wrażliwego poprzez wypełnienie formularza. W efekcie otrzymuje numer SENT oraz 3 klucze uwierzytelniające dla każdego z uczestników procesu – wysyłającego, przewoźnika i odbierającego.
- Przewoźnik uzupełnia zgłoszenie na podstawie otrzymanego numeru referencyjnego – dodaje swoje dane, numer rejestracyjny pojazdu, datę rozpoczęcia przewozu i planowaną datę jego zakończenia.
- Odbiorca uzupełnia zgłoszenie nie później niż w następnym dniu roboczym po dostarczeniu towaru, potwierdzając jego odbiór.
Każdy z trzech uczestników procesu transportowego jest odpowiedzialny za realizację swojej części obowiązku zgłoszeniowego i każdy jest narażony na kary w razie braku jego spełnienia.
Jakie kary grożą za naruszenie obowiązku stosowania SENT?
Warto dobrze zapoznać się z procedurami SENT, ponieważ za naruszenie obowiązków w tym zakresie mogą zostać nałożone surowe kary. W przypadku niewielkich niezgodności (np. rodzaju, ilości, masy bądź objętości przewożonego towaru z tymi podanymi w zgłoszeniu) kontrolerzy mogą zająć towar lub pojazd i nałożyć kaucję w wysokości 1000 zł. Dodatkowo na nadawcę lub odbiorcę może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości 46% wartości netto przewożonego towaru (nie mniej niż 20 000 zł. Brak zgłoszenia w systemie SENT może również skutkować zatrzymaniem pojazdu lub towaru, a za ich przechowywanie są naliczane wysokie opłaty, za które odpowiadają wspólnie przewoźnik oraz podmiot zobowiązany do zgłoszenia przewozu. Dodatkowo jest nakładana kara pieniężna w wysokości 46% wartości netto przewożonego towaru (nie mniej niż 20 000 zł).
Poznaj system SENT od podszewki – szkolenia dla przewoźników i nadawców towarów
Jeśli chcesz:
- wiedzieć wszystko, co istotne, na temat przewozów towarów SENT i obsługi platformy PUESC;
- umieć prawidłowo przygotowywać zgłoszenia w platformie PUESC i wykonywać zlecenia w transporcie,
warto skorzystać z fachowego wsparcia. Szkolenie SENT z doświadczonym trenerem pozwoli Ci zbudować kompetencje w zakresie przewozu towarów SENT. Stworzone z myślą o przedsiębiorcach z branży transportowej, nadawcach, spedytorach i kierowcach, porusza wszelkie istotne zagadnienia i przekazuje wiedzę, którą natychmiast można wykorzystać w praktyce. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź ofertę na stronie.